احیای سنت های حسنه می تواند بسیاری از آسیب های اجتماعی را کاهش دهد

احیای سنت های حسنه می تواند بسیاری از آسیب های اجتماعی را کاهش دهدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در مراسم راه اندازی مرکز یادگیری و توسعه اجتماعی، اقتصادی شهرستان بهاباد با بیان اینکه بحث آسیب های اجتماعی از سال ۹۲ به صورت ویژه مورد تاکید قرار گرفت و مقام معظم رهبری نسبت به توجه به این موضوع تاکید ویژه ای کردند و چند مورد هم به عنوان آسیب های اجتماعی خاص مطرح شد گفت: اساس آن دفاتر امور اجتماعی یک سری برنامه هایی را در سطح استان ها در حال پیاده سازی هستند و هر استان یک شهرستان را به عنوان مرکز اجرای این طرح ها معرفی کردند که در استان یزد، شهرستان بهاباد انتخاب شد.

"فخرالسادات خامسی هامانه" تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های بسیار خوبی که شهرستان بهاباد در حوزه های مختلف از جمله اقتصادی، گردشگری و اجتماعی دارد و پتانسیل های خیلی خاص در حوزه هایی از جمله گردشگری و پوشش های گیاهی دارد این شهرستان به عنوان شهرستان منتخب معرفی شد.

وی افزود: از طرفی هم با توجه به ظرفیت های بسیار بالایی که این شهرستان در حوزه های مختلف اقتصادی دارد، این طرح ها می تواند به گونه ای اجرا شود که شهرستان بهاباد به عنوان الگویی برای اجرا در سراسر استان مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به اینکه خیلی از آسیب های اجتماعی که در جامعه الان مشاهده می کنیم ریشه صرفا ریشه اقتصادی ندارند و ممکن است در اثر عوامل دیگر به وجود آمده باشند ادامه داد: اسلام با فقر را در چهار نوع معرفی می کند که فقر مادی و فقر نفس دو مورد از آن است.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری یزد بر ضرورت نزدیک شدن گفتمان های مختلف موجود در جامعه برای رفع مشکلات تاکید کرد و افزود: در صورتی که گفتمان های مختلف با یکدیگر همراهی لازم را داشته باشند قطعا کارها تاثیر بسیار بالایی به دست می آورند.

خامسی هامانه با بیان اینکه یکی از دلایل بروز برخی آسیب های اجتماعی را بریدن از گذشته و کنار گذاشتن سنت های حسنه است خاطرنشان کرد: احیای گذشته ها و سنت های حسنه گذشته موضوعی است که حتما باید به آن توجه کنیم چرا که به وسیله آن، خود به خود افراد را از انجام برخی حرکات باز می دارند.

وی ادامه داد: البته احیای سنت ها به این معنی نیست که در گذشته بمانیم بلکه باید از تکنولوژی ها استفاده شود و پدر و مادر ها به ویژه گروه های مرجع جامعه باید به این تکنولوژی ها مجهز باشند تا با زبان امروزی ها با آنها صحبت کنند و به این وسیله ارزش های پیشینیان را برای نسل های جدید بیان کنند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با اشاره به اهداف اجرای این طرح گفت: در مورد یکی از برنامه هایی که دولت در بحث آسیب های اجتماعی دارد نگاه اقتصادی به حوزه های اجتماعی است؛ با این اعتقاد که اینها به عنوان یک پازل به یکدیگر وابسته هستند و اگر برنامه های اجتماعی تا مباحث اقتصادی با هم دیده نشود و برنامه ریزی نشود نمی تواند آن هدفی که در آن متصور است محقق شود.

خامسی هامانه با بیان اینکه مرکز یادگیری و توسعه اجتماعی اقتصادی شهرستان بهاباد با این دیدگاه راه اندازی شد افزود: رویکرد سازمان اجتماعی کشور واگذاری طرح ها به سازمان های مردم نهاد است و باتوجه به پیشنه خویی که مؤسسه پیام روشنی یزد، در استان دارد، اجرای این طرح به این مؤسسه واگذار شد.

وی تصریح کرد: تأکید و چشم انداز مؤسسه این است که از پتانسیل ها و توانمندی های شهرستان استفاده شود تا این  طرح به خود مردم شهرستان واگذار شود؛ به همن خاطر درحال شناسایی افراد توانمند و علاقمند در سطح شهرستان است تا با برگزاری دوره های آموزشی برای آنها به صورت گام به گام این کار محقق شود تا شهرستان بهاباد به یکی از بهترین شهرستان ها در سطح استان تبدیل شود.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد اظهار داشت: تنها استانی که در این رابطه برنامه و طرح داشت و می دانست که طی یکسال چه کاری انجام داده است استان یزد و شهرستان بهاباد بوده است؛ اگر این طرح در شهرستان بهاباد موفق شد می توان آن را به الگو در دیگر استان های کشور ارائه نمود.  

خامسی هامانه خاطرنشان کرد؛ شهرستان بهاباد با اجرای این طرح به عنوان یک شهرستان موفق در کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی با دیدگاه اقتصادی و پیش زمینه های اقتصادی در سطح کشور معرفی خواهد شد.

 

این مراسم روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت 98 با حضور "محمدعلی طالبی" استاندار یزد، "علی ربیعی" وزیر اسبق کار، تعاون و رفاه اجتماعی و رئیس هیات مدیره صندوق کارآفرینی امید، "احمد ترحمی" معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری، "عباس حیدری" مدیرکل حوزه استاندار، "فخرالسادات خامسی" مدیرکل امور اجتماعی استانداری، "محمدمهدی خانی زاده" فرماندار بهاباد، "حجة الاسلام و المسلمین علی اکبر ابراهیمی بشکانی" امام جمعه بهاباد، "محمدحسین ریاحی" مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی، معاونین فرماندار، شورای اسلامی شهر، بخشداران مرکزی و  آسفیچ و جمعی از مسئولین در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهاباد برگزار شد.