« بازگشت

سفر معاون عمرانی استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی به بهاباد


به گزارش روابط عمومی فرمانداری بهاباد؛ معاون عمرانی استاندار به منظور بررسی طرح ها و پروژه های در حال ساخت بهاباد به این شهرستان سفر نمود و به همراه مدیرکل راه و شهرسازی استان، فرماندار و چند تن از مسئولان شهرستان از نزدیک مسائل و مشکلات روستاهای شهرستان بهاباد بررسی و در جریان روند اجرایی پروژه ها قرار گرفت.

معاون عمرانی استاندار از خط لوله انتقال آب به بهاباد، محور پرک ـ بهاباد، روستای دهنوملااسماعیل، کمربندی دهستان جلگه و مسیر بهاباد ـ ساغند ـ مشهد، مدرسه توحید کریم آباد و سالن ورزشی در دست احداث روستای احمدآباد بازدید نمود.

آقای سید حسینی در بازدید از بخش مرکزی و دهستان جلگه در جمع اهالی روستاهای دهنوملااسماعیل و جعفرآباد حضور یافت و مشکل آنان را در زمینه خسارت وارده در زمینه جابجایی روستاها بررسی کرد.

وی همچنین با حضور در گلزار شهدای شهرستان بهاباد و ادای احترام به مقام شهدا از طرح های شهرداری از جمله پارک کوثر و کوهستان پارک و پروژه های داخل شهر از جمله کمربندی شهید رفیعیان، میدان و خروجی شهر و همچنین جاده در حال ساخت بهاباد ـ دربند که فاصله استان یزد به خراستان جنوبی و خراسان رضوی را کاهش می دهد بازدید نمود.

معاون عمرانی و هیأت همراه بعد از بازدید از موزه علوم طبیعی بهاباد از بخش آسفیچ بازدید و مشکلات این بخش در زمینه احداث جاده آسفیچ ـ کوهبنان، نامطلوب بودن آب آشامیدنی و اجرای طرح هادی را بررسی نمود.

 

این هیأت همچنین سفری به دهستان بنستان داشت و با مشکلات این دهستان در زمینه بهسازی راه بنستان ـ بهاباد، آسفالت راه فودیج، دوقله و زراشک و آبرسانی به 53 روستای این دهستان آشنا و دستورات لازم را صادر نمود.

سدحسینی در حاشیه این بازدید هدف از این سفر را بررسی مشکلات شهرستان از نزدیک بود و افزود: شهرستان بسیار مستعد است و باید در زمینه زیرساخت ها کارهای زیادی صورت گیرد.

وی با اشاره به بازدید از بخش ها و پروژه های عمرانی شهرستان گفت: راه و آب آشامیدنی از مشکلات اساسی این شهرستان است.

معاون عمرانی استاندار باتوجه به راه هایی که می تواند شهرستان را از بن بست خارج نماید گفت: انشاا... با برنامه ریزی بتوانیم یکی از راه ها که راه آسفیچ ـ کوهبنان می باشد را اتمام تا حداقل از یک طرف شهرستان بهاباد به استان کرمان متصل شود و بقیه راه های دیگر اگر بوجه ای برای آنها اختصاص یابد در سال آینده بتوانیم در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون بودجه سال 93 به پروژه هایی اعتبار تعلق می گیرد که 80 درصد پیشرفت دارد گفت: باید به شهرستان محروم بهاباد نگاه ویژه ای شود تا این شهرستان از بن بست خارج شود.

سیدحسینی گفت: طرح های جدید حتماً باید تصویب شود تا اعتبار به آنها اختصاص یابد و بدون تصویب اعتباری به آنها تعلق نخواهد گرفت.

وی در مورد چاه حفر شده جهت مجتمع آب رسانی شرب و بهداشت برای روستاهای کوهستانی گفت: این چاه برای آب رسانی حدود 53 روستا در نظر گرفته شده است ولی بودجه زیادی برای متصل کردن این روستاها به این شبکه می خواهد.

حاتمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان نیز در خصوص این پروژه گفت: با یک و نیم میلیارد تومان اعتبار می توان  آب 50 درصد از این روستاها را تأمین نمود.

مدیرکل راه نیز در حاشیه این بازدید گفت: محور آسفیچ ـ کوهبنان که طول آن 38 کیلومتر است 18 کیلومتر آن در استان یزد واقع است و 20 کیلومتر دیگر آن در استان کرمان قرار دارد.

آقای رضایی ادامه داد: این پروژه در استان کرمان با مشخصات راه روستایی ساخته شده است و در استان یزد با مشخصات راه فرعی شروع شد و طی چند سال گذشته عملیات زیرسازی و آسفالت آن حدود 10 کیلومتر آن به پایان رسیده است که باتوجه به کمبود منابع و بازیدی که در معیت معاونت محترم امور عمرانی استاندار انجام شد مقرر شد با تأمین اعتباری که در سال جاری و باقیمانده اعتباری که از سال 92 است ضمن تأمین اعتبار بدهی پیمانکار این پروژه مصوب و عملیات اجرایی آن به شکل امانی اجرا شود تا بتوانیم با هزنیه ای کمتر و با اعتبارات موجود انشاا... عملیات باقیمانده که حدود 7 کیلومتر آسفالت است را به اتمام برسانیم. 

وی در خصوص محور بهاباد ـ دربند گفت: این راه شهرستان بهاباد را به محور راور ـ  دیهوک متصل می کند که راه ارتباطی محور کرمان و مشهد است و ارتباط قسمت هایی از استان یزد در محدوده بهاباد ـ کرمان و بخش هایی از استان کرمان شامل زرند و نوق مسافت آنها را برای حرکت به سمت مشهد مقدس کوتاه تر می کند.

مدیرکل راه و شهرسازی در مورد پیشرفت این پروژه گفت: عملیات اجرایی این پروژه در سال 86 شروع و باتوجه به وضعیت نامناسبی اعتبارات عملیات زیرسازی و خاکبرداری این محور حدود 80 درصد انجام شده است و پیشرفت این پروژه حدود 25 درصد برآورد می شود.

وی باتوجه به اینکه اخیراً با تمهیداتی در خصوص این محور انجام شده گفت: برای اینکه این محور سریعتر به بهره برداری برسد باید با کاهش هزینه روسازی آن بتوانیم سرعت کار را بالاتر ببریم.  

وی با اشاره به اینکه دولت توجه خود را به پروژه هایی معطوف کرده است که بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشند گفت: پیشرفت فیزیکی این پروژه 10 درصد است و اولویت چندانی در تأمین اعتبار سال جاری و ردیف بودجه ندارد و باید با کاهش هزینه های جانبی پیشرفت آن را بالاتر ببریم تا در سال آینده سهم بیشتری از اعتبارات دولت را برای این پروژه داشته باشیم.

مدیرکل راه و شهرسازی ادامه داد: در حال حاضر باتوجه به کاهش اعتبار مجبور شدیم چند پیمانکار را که در این پروژه بودند علمیات آنها را محدود به فعالیت یک پیمانکار کنبم که در سال جاری عملیات آن به ساخت پل ها و ابنیه فنی متمرکز می شود و در صورتی که گشایشی در سال آینده برای اعتبارات باشد بتوانیم سرعت کار را بالا ببریم.

فرماندار بهاباد نیز ضمن تشکر از معاون عمرانی که بهاباد را به عنوان اولین شهرستان جهت بازدید انتخاب و از دهستان های جلگه، بنستان و بخش آسفیچ نیز بازدید نمودند گفت: هدف دولت حل مسائل و مشکلات مردم است و باید اقداماتی که شروع نموده است را به پایان برساند.

آقای عباس اقبال افزود: مسائل و کارهایی است که باید اصلاح شوند و به نفع مردم و به صورت کارشناسی شده باشد و از شوراها و دهیاری ها خواست تا به افق توسعه توجه داشته باشند تا کارها به صورت جهادی به سرانجام برسد.

وی اولویت اصلی را تأمین آب آشامیدنی برشمرد و افزود: شوراها و دهیاری ها باید برنامه های خود را اولویت بندی تا بودجه 93 را بهتر بتوان تقسیم کنیم.

لازم به ذکر است توسط معاون عمرانی استاندار در بازدیدی که از موزه علوم طبیعی بهاباد داشتند از سنگ ها و مینرالهای اسپانیا که توسط "پدرو پرادو" به این موزه اهدا شده بود رونمایی شد.

آقای زینلی مسئول موزه علوم طبیعی بهاباد گفت: "پدرو پرادو" مجموعه داری از سنگ ها و فسل ها در اسپانیا می باشد و سنگ های اهدا شده به خاطر روابط موزه علوم طبیعی بهاباد با وی و باتوجه به نحوه آموزشی که در این موزه صورت می گیرد بوده است.

آدرس کوتاه :